Elektrownie wiatrowe

Elektrownie wiatrowe stały się niezwykle popularne w Polsce, zwłaszcza w wietrznych częściach kraju. Obecnie są uważane za jedne z najlepszych ekologicznie rozwiązań wytwarzania energii. Oprócz kosztów produkcji, montażu i konserwacji, farmy wiatrowe nie wymagają żadnych nakładów finansowych.

Istnieją dwa typy elektrowni wiatrowych:

przemysłowe – duże skupisko wiatraków w jednym miejscu

przydomowe – pojedynczy wiatrak, który ma zasilać najbliżej położone domostwa w energię.

Jak działa siłownia wiatrowa?

Elektrownia tego typu musi zostać umiejscowiona w specjalnym miejscu, gdzie często występują wiatry. Najlepszym miejscem do postawienia wiatraków są powierzchnie wodne, jednak koszty takiego rozwiązania są o wiele wyższe.</p>

Sam wiatrak może mieć różną wysokość i wielkość łopat, najwyższe obecnie urządzenia tego typu przekraczają 100 m wysokości i mają rozpiętość łopat wynoszącą ponad 50 m.

Energia elektryczna zostaje wytworzona poprzez kręcące się łopaty wirnika, poruszane siłą wiatru, czyli nie ma tutaj mowy o żadnym paliwie. Wszystko pochodzi ze środowiska.

Negatywne aspekty elektrowni wiatrowych

Głównym negatywnym czynnikiem farm wiatrowych jest hałas obracających się łopat wiatraka. Ludzie coraz częściej protestują przed montowaniem tych urządzeń w pobliżu domów właśnie ze względu na dźwięk.

Mówi się o wielu innych negatywnych aspektach elektrowni wiatrowych, jednak bardzo trudno jest je zbadać, gdyż wymaga to wieloletnich badań. Do tych czynników należą:

• wibracje

• wpływ na mikroklimat

• zakłócenia elektromagnetyczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

wildfire