Krzesła elektryczne

Większość elektrycznych wynalazków człowieka powstaje z chęci poprawy warunków życia i przyspieszenia pewnych czynności. Tak było w przypadku żelazka elektrycznego, suszarki do włosów, golarki, lodówki i wielu innych fantastycznych koncepcji cywilizacyjnych. Jednakże praktycznie każdy taki pomysł można przerobić na narzędzie czynienia zła.

Nie podejmujemy tutaj żadnych dyskusji na temat słuszności kary śmierci ani kary śmierci na krześle elektrycznym. Przedstawiamy jedynie sam wynalazek.

Krzesła elektryczne

Tę metodę stworzono w Buffalo w roku 1881 jako „humanitarną” alternatywę dla egzekucji więźniów przez powieszenie. Od momentu powstania krzesła elektryczne były powszechnie wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych.

Urządzenie było używane, żeby wykonywać wyroki śmierci. Przestępcy skazani na karę śmierci byli uśmiercani poprzez porażenie prądem elektrycznym. Przypinano więźnia do krzesła wykonanego z drewna. Następnie poddawano go działaniu prądu przemiennego w kilku cyklach, które różniły się zarówno napięciem, jak i długością. Najpierw doprowadzano do utraty świadomości i śmierci mózgu, później do uszkodzenia najważniejszych organów, a w rezultacie śmierci.

W tej chwili rząd amerykański wycofuje krzesła elektryczne z użycia. Zamiast tego symbolu kary śmierci w USA używa się zastrzyków z trucizną, które są najbardziej humanitarną metodą egzekucji. W stanach: Alabama, Floryda, Karolina Południowa oraz Wirginia skazaniec ma prawo wybrać krzesło elektryczne na własne żądanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

wildfire