Nowoczesne technologie oparte na elektryczności

Żyjemy w czasach, gdzie elektryczność operuje praktycznie każdym aspektem życia człowieka. Większość systemów i urządzeń wykorzystuje do działania energię elektryczną. Prąd okazał się idealnym zasilaniem, ponieważ nie wydziela żadnych substancji pobocznych, dzięki temu, że nie ulega spalaniu. Dodatkowo wszystko, co działa w oparciu o energię elektryczną, wykazuje się prawie idealną sprawnością i o wiele niższą zużywalnością. Przykładem mogą być silniki elektryczne, które osiągają sprawność na poziomie 99%, kiedy motory spalinowe wykorzystują tylko 40-50% energii z dostarczonego paliwa.

Cały świat zmierza w kierunku elektryczności. Każdego roku powstaje niezliczona ilość nowych wynalazków, z których kilka co roku zmienia życie większości ludzi na świecie. Historia skupia się tylko na wynalazcach sprzed dwóch wieków, którzy byli pionierami i mieli większe pole do popisu. Mało kto zwraca uwagę na dzisiejszych myślicieli, którzy mają o wiele trudniejsze zadanie do zgryzienia, gdyż ciężko wpaść na coś w dziedzinie, która jest badana przeszło 200 lat.

Oto kilka ciekawych wynalazków, które działają w oparciu o energię elektryczną

Samochód elektryczny. Pojazd napędzany prądem nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. W dodatku jego eksploatacja jest nieporównywalnie tańsza, ponieważ silnik osiąga prawie dwukrotną sprawność w stosunku do samochodów z dieslem, czy silników benzynowych.

Systemy inteligentne. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się systemy inteligentne sterujące domem. Już nie trzeba się martwić zasuwaniem rolet, odpowiednim przewietrzeniem pomieszczenia, czy temperaturą w domu. Wszystkim zajmuje się specjalnie zaprogramowany komputer połączony z czujnikami w całym domu.

Smartfony. Na świecie są miliony osób, które poznały fenomen nowoczesnych telefonów komórkowych i teraz nie wyobrażają sobie życia bez nich. Dzisiejsze komórki mają praktycznie nieograniczone możliwości. Telefony to centra multimedialne podłączone do Internetu. Można za ich pomocą wydawać polecenia innym urządzeniom np. wysłać z pracy do domu polecenie zwiększenia temperatury powietrza. To tylko kilka z tysięcy ciekawych możliwości współczesnego smartfona.

Komputery. Urządzenia kalkulacyjne nazywane komputerami są dzisiaj dość trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Komputery są wszędzie. W telewizorze, robocie kuchennym, lodówce, zegarku, samochodzie itd. Powstanie komputera można śmiało nazwać przełomem porównywalnym do wynalezienia koła. Praktycznie cały współczesny świat działa w oparciu o te niezwykłe maszyny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

wildfire