Elektrownie słoneczne

Elektrownia słoneczna wykorzystuje energię promieni słonecznych do produkcji prądu. Tego typu elektrownia składa się z setek, a niekiedy z tysięcy specjalnych paneli solarnych, które pochłaniają ciepło promieni słonecznych, by następnie zamienic je na energię elektryczną. Szybko okazało się, że jest to niezwykle prosty sposób wytwarzania energii, jednak w porównaniu z innymi rodzajami elektrowni jest mało wydajny. Największe placówki tego typu produkują do kilkudziesięciu MW prądu, co jest bardzo słabym wynikiem w porównaniu do jednego reaktora atomowego, który daje nawet 1000 MW.

Elektrownia jest tania w budowie i eksploatacji. Oprócz kosztów produkcji i montażu nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych. W ostatnich latach panele solarne odgrywają ogromną rolę w odejściu od negatywnie wpływających na środowisko elektrowni cieplnych, które emitują do atmosfery bardzo dużo szkodliwych substancji. Stworzono specjalne programy rządowe umożliwiające zamontowanie małych elektrowni na dachach domostw, które mogą znacząco zmniejszyć zużycie energii pozyskiwanej z sieci, a nawet wytworzyć nadwyżkę, która zostaje do niej przesyłana.

Największym minusem elektrowni solarnych jest duża powierzchnia, na której znajdują się panele solarne i pogoda. Aby farma solarna była opłacalna, musi zostać umiejscowiona w rejonie, na którym przez większą część roku występuje bezchmurne niebo, tak aby promienie słoneczne nieprzerwanie na nią padały.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

wildfire