Elektrownie jądrowe

Początków energetyki jądrowej można się doszukiwać już w latach 50. XX wieku. Głównym celem budowy reaktorów jądrowych było pozyskiwanie rozszczepionego materiału do produkcji broni atomowej. Dopiero kilkanaście lat później powstały pierwsze elektrownie atomowe, które bardzo szybko stały się niezwykle popularną metodą wytwarzania energii elektrycznej.

W latach 90. rocznie na świecie powstawało około 20 reaktorów. Liczba ta w późniejszych latach malała ze względu na negatywne opinie i protesty przeciw tworzeniu nowych elektrowni atomowych.

Kiedy na światło dzienne wyszły informacje dotyczące katastrofy elektrowni w Czarnobylu, ludzie na całym świecie zaczęli demonstrować przeciw budowaniu nowych reaktorów. W Polsce planowano wybudowanie elektrowni atomowej w Żarnowcu w województwie pomorskim. Budowa została przerwana w latach 90. po licznych protestach przeciwników elektrowni atomowej.

Jak działają elektrownie atomowe?

W skutek rozszczepiania jąder atomowych (np. uranu) wyzwala się ogromna ilość energii cieplnej, która zostaje pochłonięta przez substancję roboczą, którą najczęściej jest woda w zamkniętym obiegu. Substancja robocza, która przejęła energię z rdzenia, zostaje przetransportowana do wytwornicy pary, gdzie następuje wymiana energii i w obiegu wtórnym powstaje para wodna. Następnie para wodna przechodzi przez osuszanie i trafia do turbiny, która produkuje energię elektryczną.

Zalety elektrowni atomowej

Energia atomu stała się niezwykle popularna dzięki niskim kosztom produkcji energii i niewielkiej degradacji środowiska. W przeciwieństwie do popularnych w Polsce elektrowni cieplnych, reaktory jądrowe nie wydzielają do atmosfery żadnych pyłów, ani gazów. Jedyne, co wydostaje się z kominów, to czysta para wodna.

Niskie koszty produkcji energii elektrycznej zawdzięcza się wysokiej wydajności paliwa. 1 g uranu odpowiada wydajności energetycznej ponad 2,5 tony węgla kamiennego. Przez cały dzień pracy reaktora o mocy 1000 MW, zużycie uranu to zaledwie 3 kg.

Wady elektrowni atomowej

Kiedy na jaw wyszło kłamstwo ZSRR na temat katastrofy w Czarnobylu, światowe poglądy na temat energii atomowej diametralnie się zmieniły. Wiele krajów wycofało się z planów budowy reaktorów, w innych nie pozwoliła na to opinia publiczna. W Polsce po fali protestów wycofano się z budowy elektrowni w Żarnowcu.

Głównym powodem przeciwstawiania się energii atomowej są katastrofalne w skutkach awarie, których efekty ciągną się przez dziesięciolecia i są niezwykle trudne do ustalenia. Szacuje się, że całkowita liczba ludzi, którzy ponieśli konsekwencje wybuchu reaktora w Czarnobylu, może wynosić nawet kilka milionów. Katastrofa z 2011 roku w Fukushimie kosztowała rząd Japonii i nie tylko tam, w sumie 188 miliardów dolarów.

Wycofywanie się z energii atomowej

Obecnie w Europie nakazuje się wygaszanie reaktorów jądrowych na rzecz elektrowni z energii odnawialnych takich jak energie solarne, wiatrowe i wodne. Pomimo tego, najprężniej rozwijające się państwa na świecie jak USA, Chiny, Indie, Iran i wiele innych, nie zamierza rezygnować z energii pozyskiwanej z atomu. W samych Stanach Zjednoczonych znajduje się około 100 reaktorów atomowych.

Istnieją plany budowy elektrowni atomowej w Polce, ze względu na szacunkowy wzrost zużycia energii nawet o 120%. Obywatele polscy silnie protestują przeciw, jednak nie zwracają uwagi na to, że praktycznie wszystkie sąsiadujące z Polską państwa posiadają liczne reaktory, które w równym stopniu mogą negatywnie wpłynąć na kraj nad Wisłą, jak własna krajowa elektrownia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

wildfire