Czym są elektryczne… buty?

Buty i prąd elektryczny nie wydają się najlepszym połączaniem. W praktyce jednak wynalazcy stworzyli już zarówno rozgrzewające buty zasilane prądem, jak i obuwie, które gromadzi energię podczas chodzenia. Jak one jednak działają i czy warto rozważyć ich zakup?

Jakie funkcje pełni obuwie?

Buty pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim stabilizują stopę, a przy tym chronią ją przed urazami mechanicznymi. Duże znaczenie mają również względy estetyczne, a ładne obuwie to produkt poszukiwany przez wielu ludzi.

Ważną funkcją pełnioną przez buty, jest także zabezpieczanie przed wychłodzeniem. Stopy, podobnie jak i ręce są bowiem bardzo wrażliwe na zimno. Wynika to z tego, że podczas mrozów ludzki organizm zabiera ciepło z kończyn, aby przenieść je do najważniejszych narządów wewnętrznych.

Jak działają buty elektroniczne?

Ludzie dość często narzekają więc na przemarznięte stopy. Elektryczne buty to zaś stosunkowo mało popularny wynalazek. Zasada ich działania jest zaś bardzo prosta i polega na zamianie energii w ciepło, w celu ogrzania stóp. Zwykle mają one wbudowaną regulację poziomu ciepła i są wygodne. Buty elektryczne można kupić już od około 100 zł. Ich niska popularność może wynikać z tego, że są one dość łatwe do uszkodzenia, a przy tym ich design nie każdemu przypadnie do gustu. Ludzie zazwyczaj korzystają z nich wyłącznie w zaciszu domowym.

Elektryczne buty mogą mieć jednak jeszcze zastosowanie terapeutyczne. Ich używanie może pomóc ludziom cierpiącym na reumatyzm, nadwyrężone stawy, naciągnięte mięśnie oraz podobne schorzenia dotyczące dolnych partii nóg.

Czym są buty generujące energię elektryczną?

Popularne dynamo rowerowe od dziesiątek lat jest wykorzystywane jako darmowe źródło energii. W tym przypadku sposób działania jest banalny, energia z ruchu jest wykorzystywana do zasilania oświetlenia w rowerze.

Dość podobny pomysł dotyczy butów, które wytwarzają energię. W czasie chodu jest ona gromadzona i gotowa do wykorzystania. Buty są bowiem wyposażone w miko urządzenie, które pobiera energię z każdego kontaktu stopy z podłożem.

Jak wykorzystać buty wytwarzające energię?

Wynalazcy tego rozwiązania mają jednak problem z praktycznym użyciem tej energii. Jednym z pomysłów jest to, aby energię zgromadzoną podczas chodu wykorzystywać do… rozwiązywania i zawiązywania sznurowadeł. Pomysł ten może się sprawdzić w przypadku osób, które mają kłopoty zdrowotne i nie mogą się schylać. Takie buty mogą też mieć wbudowane precyzyjne czujniki mierzące ilość wykonanych kroków.

Innym pomysłem na wykorzystanie energii w tych butach, jest to, aby zamienić je na światło. Takie buty mogłyby więc pełnić funkcję swoistej latarki. Całkiem sensownie brzmi też propozycja wbudowania w takich butach gniazd USB, przez które można by za darmo ładować baterię takich urządzeń jak np. smartfony.

Przynajmniej obecnie buty generujące energię są raczej ciekawostką i prototypem. Problemem w ich przypadku jest dość wysoka cena wyprodukowania oraz mało atrakcyjny wygląd. Ponadto do wytworzenie sporej ilości energii elektrycznej trzeba by w nich chodzić naprawdę długo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

wildfire