Zapora Trzech Przełomów

Chińska elektrownia jest obecnie najdroższą budowlą na świecie. Inwestycja kosztowała 37 miliardów dolarów. Obszar przeznaczony do zalania objął 17 miast i około 3000 mniejszych miejscowości. Łączna liczba osób, które musiały zmienić miejsce zamieszkania, to przeszło 1,2 miliona. W historii świata nie było większego przesiedlenia ludności ze względu na inwestycję. Dodatkowo zalano ponad 1000 miejsc o wysokiej wartości historycznej.

Tak duże przedsięwzięcie wpłynęło też na samą Ziemię. Ponad 40 miliardów ton wody zmieniło nieznacznie oś Ziemi, zmieniając biegun geograficzny o około 2 cm, co z kolei wpłynęło na wydłużenie obrotu kuli ziemskiej o około 0,06 mikrosekundy.

Zapora miała spełnić więcej celów niż produkcja energii elektrycznej. Obecnie w tamie działają 32 turbiny, które produkują blisko 100 TWh prądu rocznie, co stawia ją na pierwszym miejscu na świecie wśród hydroelektrowni. Budowniczowie zapory mieli dodatkowy cel budowy zapory. Zwiększenie poziomu wody miało sprawić, że potężne statki oceaniczne mogły przemieszczać się na około 2500 kilometrów w głąb lądu.

Szacuje się, że Zapora Trzech Przełomów poprzez zmniejszenie zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej przyczyniła się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Setki milionów ton gazów cieplarnianych, dwutlenku siarki, węgla, rtęci, azotu i tlenku węgla nie dostało się do atmosfery.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

wildfire