Największe elektrownie w Polsce
Polska znajduje się w czołówce Europy, jeśli chodzi o energię wiatrową, ale to nie wszystkie poczytne miejsca, jakie zajmuje nasza Ojczyzna w światowym rynku energetycznym. Mamy czym się pochwalić, mimo że w kraju nie funkcjonuje żadna elektrownia jądrowa.
Przedstawiamy 4 największe elektrownie w Polsce.
Elektrownia Bełchatów
Paliwo: węgiel brunatny
Pełna nazwa obiektu brzmi PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Elektrownia Bełchatów. Została założona 17 stycznia 1975, a oddana do użytku 29 grudnia 1981 roku i z biegiem czasu rozbudowywana. W ciągu roku Bełchatów produkuje ponad 20% krajowej produkcji energetycznej. Jest to największa elektrownia w Polsce oraz największa na całym świecie elektrownia, która wytwarza energię elektryczną z węgla brunatnego. To niemały powód do dumy. Niestety taki obiekt i tak duża produkcja prowadzi do wypuszczania do atmosfery ogromnej ilości gazów cieplarnianych. Od 2012 roku rozpoczęto prace nad zredukowaniem wytwarzanych przez elektrownię zanieczyszczeń.
Elektrownia Kozienice
Paliwo: węgiel kamienny
Obiekt w Świerżach Górnych koło Kozienic zajmuje drugie miejsce na liście największych elektrowni węglowych w Polsce. Tym razem jest to elektrownia opalana węglem kamiennym, a nie brunatnym. Produkcja energii elektrycznej w tej elektrowni wynosi 8% krajowej produkcji. Decyzja o budowie zapadła już w 1968 roku, a 4 lata później oddano do użytku 1 blok. W 1988 rozpoczęto prace nad modernizacją elektrowni i są one zaplanowane aż do 2020 roku.
Elektrownia Turów
Paliwo: węgiel brunatny, biomasa
Elektrownia Turów to tak właściwie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Turów. Jeśli chodzi o jej wielkość, to zajmuje trzecie miejsce w zestawieniu największych polskich elektrowni. Lokalizacja obiektu to styk granic Niemiec, Czech i Polski. Została uruchomiona w 1962 roku i pracuje nieprzerwanie od tamtej pory. Obecnie odpowiada za 8,3% energii w Polsce (dane z 2007 roku). Elektrownia ulegała awariom kilkukrotnie w ciągu eksploatacji. Najgroźniejsze z nich to te z 1987, 1998 i 2012 roku.
Elektrownia Połaniec
Paliwo: węgiel kamienny, biomasa
Pełna nazwa to Enea Elektrownia Połaniec Spółka Akcyjna, w skrócie Enea Połaniec S.A. lub po prostu Elektrownia Połaniec. Rocznie wytwarza 8,4% energii elektrycznej w Polsce, więc znajduje się na samej górze czołówki. Obiekt funkcjonuje od 1979 roku. Dzięki połączeniu spalania węgla kamiennego i biomasy, elektrownia została jednym w większych producentów energii odnawialnej. Elektrownia dwukrotnie stanęła przed widmem powodzi. Pierwszy raz podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku a drugi w 2010 roku.