Elektrownie węglowe

Najpopularniejszy w Polsce sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to rodzaj elektrowni parowej, w której pozyskana w wyniku spalania węgla energia zostaje przekazana do pary, napędzającej turbinę, wytwarzającą prąd.

Elektrownie węglowe są ogromnymi kompleksami skupiającymi się na wielu hektarach, w skład których wchodzą potężne kominy i budynki, w których spalana jest kopalina. Najczęściej są budowane w pobliżu kopalni, żeby pozbyć się kosztów transportu paliwa.

Szacuje się, że w Polsce blisko 80% prądu pochodzi z elektrowni napędzanych węglem. Tego typu placówki mogą powstać w miejscach bogatych w paliwo (w tym przypadku węgiel). Największa elektrownia węglowa w Polsce znajduje się w Bełchatowie, której moc maksymalna wynosi około 5500 MW.

W obecnych czasach trudno szukać pozytywnych aspektów tego typu elektrowni. Jedynym czynnikiem, który za nimi przemawia, jest ekonomia. W przypadku miejsc bogatych w węgiel produkcja energii jest stosunkowo tania. Ze względu na mniej kosztowne metody pozyskiwania prądu, w ostatnich latach można zaobserwować zmniejszenie ilości inwestycji w placówki tego typu na świecie. Zastępuje się je elektrowniami wykorzystującymi energię odnawialną lub atomową, które emitują bardzo małą lub żadną ilość szkodliwych substancji.

Kwestia środowiskowa

Obecnie odchodzi się od pozyskiwania energii w tego typu placówkach ze względu na bardzo wysoki stopień wytwarzanych szkodliwych związków. Pomimo zastosowania wysokiej jakości filtrów zatrzymujących większość z nich, bardzo duża część przedostaje się do atmosfery. Unia Europejska wymusza na krajach członkowskich zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które w dużej części pochodzą ze spalania węgla.

Jednym z następstw spalania węgla są tak zwane kwaśne deszcze, które powstają wskutek połączenia się gazów kwasowych z wodą i spadają w postaci kwasów siarkowych, azotowych i siarkowych na Ziemię. Tego typu deszcze mają bardzo szkodliwy wpływ na środowisko. W pobliżu Śląska, gdzie znajduje się większość elektrowni węglowych w Polsce, kwaśne deszcze są bardzo częste.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

wildfire